facebook

RANDEVU AL

RANDEVU AL

İmplant Tedavisinde Doktor Seçimi Önemli

fort-collins-dental-implants

Ağızdaki eksik dişler estetik problemlerden, çene yapısının bozulmasına ve yiyeceklerin yeterli çiğnenememesinden kaynaklı sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok probleme davetiye çıkartmakta. Eksik dişlerin tamamlanması için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan implant tedavisinde yüksek başarı oranına ulaşıldığını belirten Diş ve Çene Cerrahi Uzmanı  Dr. Nihat Tanfer, doğru uygulanmış ve düzenli bakım yapılan implantların ömür boyu kullanılabileceğini belirtti.

 

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılmış materyallerdir.. Kısaca anlatmak gerekirse çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirildiğini söyleyebiliriz. En önemli avantajı, dişin çekildiği bölgedeki kemik kaybının oluşmasını engellemesidir. Kemik kaybı hem sağlık açısından hem de estetik açıdan olumsuz sonuçlar doğurur. Kemik kaybının ortadan kalkması ile diş eti çekilmesinin de önüne geçilmiş olur.

İmplant tedavisinin bir diğer önemli olumlu sonucu ise çevre dişlerdeki sağlıklı dişlerin zarar görmemesidir. Köprü tedavisinde komşu iki diş kesilir, implantta ise sadece diş boşluğu kullanılır. Görünüm açısından bakacak olursak, diğer protez dişlere göre daha doğal bir görüntü sağlar. Kullanım açısından da hastanın kendi dişleri kadar iyi performans gösterir. İmplant tedavisi yaptırmış birçok hasta, yeni dişleri ile yemek yerken zorlanmadıklarını ifade ederler. Tabi bu noktada implantların kalitesi  de önemli rol oynuyor.

 

İmplant Tedavisinin Aşmaları Nelerdir?

İki aşamalı olarak uygulanan tedavinin ilk aşamasında, üzerine dişlerin yerleştirileceği implantlar çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Çene kemiğine açılan boşluğun üzerine, dişin yerleştirileceği implant oturtulur. İmplantın çene kemiğine kaynaşması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Kaynaşma tamamlandıktan sonra ortalama bir hafta içinde ise, implantların üzerine takılacak dişlerin yapımı tamamlanır. Bu bekleme süresinde ise, hastaların sosyal yaşamı devam ettirebilmeleri için geçici protezler takılır.

İmplant uygulaması kemik gelişimini tamamlamış her bireyde rahatlıkla uygulanabilir. Kadınlar için yaş alt sınırı 15-16, erkekler için ise 17-18 olarak düşünülebilir. Genellikle yaş ilerledikçe diş kaybı daha çok yaşandığı için, implant yaptıranların yaş ortalamasının yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

İmplant tedavisi öncesinde planlama yapılırken hastanın kemik seviyesi kontrol edilir. Kemik seviyesi implant için uygun olmayan kişilere, kemik ilavesi yapılır. Böylece implant uygulamasının daha geniş yelpazede kişi sayısına ulaşması mümkün hale gelir.

 

 

İmplant Uygulamasında Başarılı Sonuçlar İçin

Sağlıkla ilgili her türlü tedavide olduğu gibi ağız ve diş sağlığı için de doktor seçiminin önemini vurgulamakta fayda var. Doktorun kullandığı teknikler kadar, bu teknikler konusundaki tecrübesi ve kullandığı malzeme seçimine özen göstermesi de başarının anahtarlarından. Doğru klinik ve setifikalı implantın önemi belki tedavinin hemen ardından anlaşılmaz ama bir süre sonra kendisini ortaya koyacaktır. Yanlış tedavi kemik erimesine yol açacak kadar olumsuzluklar yaratabilir.

Tedavinin başarılı olması hekimin doğru tanıyı koymasına, uygulamada kullanılacak malzemelerin kalitesine, cerrahi müdahelenin başarısına ve hastanın ağız bakımına dikkat etmesine bağlıdır. Kullanılacak malzemeleri seçerken Avrupa Birliği Sağlık Sertifikası’na sahip olup olmadığına bakılmalıdır.

İmplant uygulamasının bitmesinden sonra ise, hastaya düşen sorumluluklar bitmez. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, temizliğine dikkat edilmesi ve periyodik kontrollerin ihmal edilmemesi, implantın süresiz olarak sağlıklı kalmasını sağlar. Bu da demek oluyor ki, doğru yöntemler ile yapılmış başarılı bir implant uygulamasının, hasta da bakımını aksatmaz ise, kullanım süresi yoktur. Uzun yıllar, kişinin kendi dişi gibi varlığını sürdürecektir.