facebook

RANDEVU AL

RANDEVU AL

Ağız ve Diş Temizliğini Doğru Yapıyor Musunuz?

ssdsdsd

Ağız ve diş bakımı, birçok insanın aslında çok bilinçli olmadığı bir konudur. Henüz çocukluk döneminde alınan temel bilgilerin, doğru ya da yanlış olması çok değerlendirilmemekte ve öğrenildiği şekilde uygulanmaya devam edilmektedir. Ağız ve diş rahatsızlıklarının çoğu yeterli ya da bilinçli hijyenin sağlanamamasından kaynaklanmaktadır.

Toplumun eğitim seviyesi, sosyoekonomik durumu ağız ve diş sağlığı konusundaki hassasiyeti etkileyen durumlardır. Kulaktan dolma ve yanlış bilgiler nedeni ile birçok kişi ağız ve diş sağlığında ciddi problemler yaşamaktadır. Halk arasında doğru bilinen yanlışları diş

  • Yanlış1- Sert diş fırçası kullanmak dişlerin daha iyi temizlenmesini sağlar .

Dişlerin iyi temizlenebilmesinde diş fırçasının etkisi büyüktür. Fakat asıl önemli olan diş fırçalama tekniğidir. Sert fırçalar ile bastırarak diş fırçalamak, dişlerin iyi temizlenmesinden ziyade diş eti ve diş yüzeyinin zarar görmesine neden olur. Bu yüzden diş fırçası seçerken orta ya da yumuşak kıllı fırçaların tercih edilmesi ve diş fırçalama tekniklerinin doğru uygulanması önemlidir.

  • Yanlış2- Diş macununu ve fırçasını fırçalamadan önce ıslatmak gerekir.

Diş fırçasının ıslatılması fırça kıllarının yumuşamasına neden olur. Bu da fırçalama esnasında daha fazla baskı uygulanmasına neden olur ve diş yüzeyine zarar verir. Diş macununu ıslatacak yeterlilikte sıvı ağız içinde mevcuttur.

 

  • Yanlış3- Dişler kahvaltıdan önce fırçalanmalıdır.

Diş hekimleri, sabah ve gece yatmadan önce olmak üzere günde iki defa dişlerin fırçalanmasının en uygunu olduğunu belirtmişlerdir.

 

  • Yanlış4- Diş fırçalama esnasında dişlerin kanaması normal ve hatta iyi birşeydir.

Dişlerin temizliği sırasında diş etlerinde oluşan kanamanın sebebi, diş etinde bulunan iltihap ya da benzeri rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple normal değildir. En kısa sürede diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

 

WhatsApp Logo WhatsApp 7/24 ile iletişime geçmek için tıklayın.