facebook

RANDEVU AL

RANDEVU AL

Diş Estetiği Kişiye Ne Gibi Avantajlar Sağlar ?

Untitled-1-7

Çoğu insan dişçiyi ziyaret etmekten korkuyor. Bu korku diş çekilecek hale gelmeden hastaların diş hekimi ziyaretinden kaçmalarına neden oluyor. Altı ayda bir düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmek şart. Sizler için diş estetiğinin faydalarını Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer’e sorduk.

“Diş estetiği kişinin ağız ve diş yapısındaki fonksiyonel ve estetik sorunların bir arada ele alınarak tedavi edilmesidir. Toplumsal ve bireysel ilişkilerde ilk tanışma, karşılaşma ve ilk izlenim çok önemlidir. Doğal ve içten bir gülümseme her zaman pozitif bir başlangıç yapmanın yolunu açar. Günümüz diş hekimliğinde estetik dişler ve doğal bir gülümseme için kişinin fiziğine ve karakterine özel diş tasarımları yapılmaktadır.

Estetik diş uygulamalarının amacı

“Estetik diş hekimliğinin alanı, geleneksel diş hekimliği uygulamalarından farklıdır. Geleneksel diş hekimliği prosedürleri, gıdalarımızı düzgün çiğnemek için mükemmel işleyen bir dizi diş elde etmemize yardımcı olur. Diş hekimi, dişlerde boşluk olmaması ve dişlerin çürümesine engel olmak için gerekli tüm tedaviyi uygular ve tüm önlemleri alır. İyi bir ağız hijyeni sağlar. Fakat estetik diş hekimliği, odak noktası çok daha farklıdır.

Estetik ve işlevsellik bir arada değerlendirilir

“Estetik diş hekimliği sadece diş sağlığı için genel bakım yapılmasını değil, aynı zamanda estetik açıdan dişlerin ve diş etlerinin nasıl görünmesi gerektiğiyle de ilgilenir. Diş estetiği yaptıran bir kişi hem dişlerinin genel sağlığından hem de görünümünün iyileştirilmesi konusunda diş hekiminden destek alır. Dolayısıyla uygulanan prosedürler arasında yalnızca temizlik veya diş beyazlatma işlemi değil, aynı zamanda diş eti tedavisi, diş kaplaması, diş teli, dolgu ve implant gibi uygulamaları da içerebilir.”

Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer “Eğer ön dişlerinizde form ve büyüklük açısından asimetri, ön dişleriniz arasında konuşmanızı da olumsuz etkileyen diastema yani boşluk varsa ve dişlerinizin renginden memnun değilseniz diş estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra eğer dişlerinizde çapraşıklıklar ve/veya düzensizlikler varsa diş teli uygulaması gerekebilir. Daha önceden yapılan kuron, köprü veya dolgu gibi işlemlerin görüntüsü hoşunuza gitmiyorsa veya doğal görünmediğini düşünüyorsanız yine estetik diş hekimlerinden destek alabilirsiniz. Diş estetiği yaparken hastaların yaşı, cinsiyeti, dudak şekli, dişetleri, diş rengi, diş şekli, yüz şekli ve ten rengi gibi özellikler dikkate alınarak kişiye özel bir tedavi uygulanır.”

 

WhatsApp Logo WhatsApp 7/24 ile iletişime geçmek için tıklayın.